«Укртелефильм» - искусство или грабеж?
27.01.2007 15:19
...что связано с государственной собственностью.

Однак, мова піде не про нафту, газ, транспорт, освіту та інші традиційно корумповані сфери, а про виробництво телевізійних фільмів і програм на державному підприємстві „Українська студія телевізійних фільмів „Укртелефільм”. Тут мистецтвом вже давно не пахне, хоча високими званнями працюючих на студії заслужених діячів і їхніми нібито високими досягненнями постійно прикриваються, коли мова заходить про реальний стан справ всередині підприємства, до речі відомого читачам по телефільму „Роксолана” – останнього успішного проекту Укртелефільму ще 90-х років.

Державне підприємство „Українська студія телевізійних фільмів „Укртелефільм” є державним госпрозрахунковим підприємством, що входить до сфери управління Держкомтелерадіо і знаходиться біля станції метро „Лівобережна” по вул. Туманяна 15-а . Сьогодні „Укртелефільм” – це три павільйони, адміністративні приміщення і великий майданчик під забудову. На студії працює 112 осіб, середня заробітна плата – 660 грн. (офіційна). 2004 р. підприємство закінчило зі збитками 327 тис. грн., 2005 р. – 1017 тис. грн., у 2006 р. очікується прибуток близько 8 тис. грн.

Генеральним директором з 2000 р. працює О.І.Бійма, колись був режисером, заслужений діяч мистецтв, лауреат Шевченківської премії. Але всі знавці телебачення і кіно знають, що насправді управляє всіма процесами на „Укртелефільмі” бадьорий заступник Бійми – В.П. Аніщенко. Саме він укладав усі невигідні для держави договори оренди державного майна із мінімальними ставками орендної плати. В середньому орендарі сплачували близько 20 грн. за кв.м на місяць. Для порівняння: у Дніпровському районі м. Києва мінімальна орендна ставка за приміщення такого типу складає 50 грн. за кв.м на місяць.

Всі договори оренди укладені незаконно і є невигідними для Укртелефільму. Вони не зареєстровані у Фонді держмайна, підписані не уповноваженими на те особами, договорами не передбачені компенсації у випадку псування переданого майна й приміщень. Отже, збитки, нанесені орендарями відшкодовуються за рахунок «Укртелефільму». До договорів не оформлені акти прийому - передачі з описом стану орендованих приміщень та майна.

Найбільші орендні площі (1512 кв. м) тут займає ТОВ „Стар Медіа” (керівник В.Ряшин), яке офіційно сплачує за укладеним у лютому 2006 р. договором на 5 років аж 21 грн. за м2 на місяць. До речі ТОВ „Стар Медіа” в’їхало за словами В.Аніщенко у заздалегідь відремонтовані ними приміщення. Але „злі язики” стверджують, і мабуть це такі правда, що офіс для „Стар Медіа” на Укртелефільмі зроблений за рахунок інтерівської ТОВ „Мелорама”. Ще рік тому для Інтера якихось 1,2 млн. грн. (вартість ремонту для конкурентів) вважали копійками, а зараз новому керівництву Інтера не були б зайвими ці кошти.

Як результат, передача площ Укртелефільму в оренду за заниженими ставками орендної плати обумовила недоотримання ним щонайменше 150 тис. грн. щомісяця.

Але, як виявилось, це ще квіточки. Для інших темних оборудок потрібне справжнє болото, яке тут „самозабвенно” бережуть. Сам процес виробництва відеопродукції Укртелефільмом здійснюється за нормативами 1995 р. Студія не має реальних затверджених розцінок, а розраховує витрати на виробництво продукції – увага! - у мільйонах карбованців відповідно до наказу Держкомтелерадіо від 19.07.1996 року № 100. З того часу студією не були здійснені перерахунки з урахуванням сучасних витрат на заробітну плату, технічні послуги, накладні витрати тощо. Оскільки відсутні тарифи на продукцію, Укртелефільм не може об’єктивно визначати реальну вартість виробництва.

Йдемо далі. Наступні підстави для кримінальної відповідальності не лише керівників Укртелефільму, а й всієї системи Держтелерадіо. Нецільове використання бюджетних коштів, по суті їх відмивання через Укртелефільм.

Відсутність нормативно-правових документів, які повинні регулювати творчо-виробничу діяльність студії, дала можливість керівництву Укртелефільму не знімати нові фільми, а маніпулювати бюджетними коштами, передбаченими на виробництво фільмів за державним замовленням, разом з обласними державними телерадіокомпаніями (далі - ОДТРК).

Схема працювала таким чином. Протягом 2004 – першого півріччя 2006 рр. Держкомтелерадіо перераховував на ОДТРК кошти для закупівлі ними нових фільмів у Укртелефільма, які мали бути виготовлені за держзамовленням. Однак Укртелефільм не знімав нові фільми, на що отримував бюджетні кошти, а продавав Житомирській, Черкаській, Волинській, Кіровоградській, Вінницькій, Київській, Полтавській ОДТРК та каналу „Культура” відзняті у минулі роки архівні фільми. Договори на купівлю-продаж цих фільмів ніяк не встановлюють особливості щодо використання авторських прав. Більше того, багато тих фільмів продавалось двічі і більше разів.

Наприклад, Волинська ОДТРК примудрилась у 2004 і 2005 рр. двічі купити у Укртелефільму фільми «Львівські кав’ярні чар. Абетка» ч.1., «Полум’я танцю», «Платон Майборода» (дві частини) і тричі фільм «Нитка Аріадни». Житомирська ОДТРК у 2005 р. купила фільм „Час темряви”, який у 2003 р. вже купувала Волинська ОДТРК.

Найбільше фільмів по цій схемі продавалось у 2005 р. – на 1,5 млн. грн. (у 2004 р. – на 500 тис. грн., у 2006 р. – на 300 тис. грн.)

В підсумку обсяги нецільового використання бюджетних коштів через Укртелефільм у 2004-2006 рр. перевищили 2 млн. грн.

Насправді на Укртелефільмі різними перевірками виявлено значно більше порушень, ніж ті, про які йдеться у цьому матеріалі. Було багато порушень у господарських відносинах, трудового, земельного, законодавства, неефективного використання державного майна. Тай що там казати, прийдіть і подивіться в якому стані знаходяться студії, офісні приміщення, де працюють працівники Укртелефільму, до якого занепаду гордості вітчизняного телевиробництва призвела діяльність таких „керівників” як Бійма та Аніщенко.

Риторичні запитання. Де було керівництво Держтелерадіо, у корупційних схемах, які з новим натхненням розквітлі на Укртелефільмі у 2004 – 2006 рр.? Чому покривали і не притягали до відповідальності порушників, адже написані тут факти відомі (це факт, оскільки були перевірки) і колишньому керівництву Держкомтелерадіо, і його працівникам фінансово-економічного департаменту, КРУ, нинішнім директорам обласних державних телерадіокомпаній, які свідомо шли на порушення? Так що там казали про бандитів, які мають сидіти у тюрмах?

P.S. Як стало відомо під час підготовки матеріалу, керівництвом Держкомтелерадіо направлено до Генеральної прокуратури результати комплексної перевірки Укртелефільму, яка проводилась у січні 2007 р.