5 квітня 2017 р. суспільство сколихнули чергові заяви НАБУ по справі голови ДФС Романа Насірова. І знову це було зроблено через офіційну сторінку бюро у Фейсбуці.

Чи дійсно приводом для цього стали журналістські запити або ж це робиться для формування негативного іміджу посадовця. Про це в коментарях юриста ЮФ PRAVOVEST Андрія Кузьменко, адвоката пана Насірова.

Чи порушувалися паном Насіровим умови затримання?

Після звільнення Насірова зі слідчого ізолятору він почав виконувати всі необхідні умови та покладені на нього обов’язки та всіляко сприяти слідству. Зокрема, по першій вимозі, 17 березня 2017 року він з’явився на допит, на якому надав ґрунтовні відповіді на всі поставлені йому запитання.

Потім протягом двох тижнів його не викликали і ніяких слідчих дій щодо нього не проводилося. 30 березня, з нову таки, на першу вимогу Національного антикорупційного бюро України з’явитися, він приїхав для дачі проведення необхідних слідчих дій. Після цього знову затишшя і от...

Навіщо бюро зробило таку заяву?

На погляд сторони захисту, дана популістська заява зроблена з метою паплюження авторитету пана Насірова.

Основні тези, які викладено у вказаній заяві, дають вважати, що це зроблено з метою його дискредитації. А це в свою чергу є підготовкою до неправомірних дій НАБУ, які можуть виникнути в майбутньому. Оскільки у вказаній заяві чітко зазначено, що пан Насіров відмовляється від конструктивної співпраці зі слідством. Фраза про відмову від конструктивної співпраці зі слідством може використовуватися у майбутньому як аргумент тиску на суд та громадськість, для пояснення власного непрофесіоналізму.

В заяві йдеться про надання неоднозначних відповідей вашим підзахисним. Як ви можете це прокоментувати?

Це не відповідає дійсності, оскільки детективам НАБУ було надано аргументовану відповідь на кожне з поставлених йому запитань, в тому числі й у порядку прийняття рішення про розстрочення рентних платежів.

Що стосується так званих відповідей, оприлюднених бюро додатково в цій заяві, то вони вирвані з контексту, абсолютно спотворені та такі, що унеможливлюють донесення обґрунтованої відповіді по суті.

Більш того, під час зазначеного допиту, детективами дійсно ставились абсолютно загальні запитання. Я вважаю це пов’язано з тим, що детективам банально не вистачає професійних знань, а в матеріалах кримінального провадження відсутні будь-які докази того, що пан Насіров вчинив злочин.

Однозначно можна сказати, що бюро в черговий раз вводячи суспільство в оману,створює негативне ставлення до пана Насірова. Підтвердженням цього є різні коментарі, як засобів масової інформації, які розповсюдили дану новину, так і пересічних громадян.

“Фраза про відмову від конструктивної співпраці зі слідством може використовуватися у майбутньому як аргумент тиску на суд та громадськість, для пояснення власного непрофесіоналізму”

Що означає заява НАБУ про відмову у конструктивній співпраці?

Пан Насіров не повинен бути ініціатором слідчих дій, оскільки він не веде розслідування. Це в повноваженнях саме антикорупційного бюро. На сьогодні у нашій країні діє презумпція невинуватості, яка забезпечена Конституцією України. Якщо орган досудового розслідування вважає, що особа винна у вчиненні злочину, то завдання цього органу довести це.

В ЗМІ фігурують різні дати початку слідства. Коли насправді воно розпочалося?

Антикорупційне бюро зазначає, що розслідування щодо нашого підзахисного розпочато 29 листопада 2016 року. Проте згідно з цієї ж виписки з єдиного державного реєстру досудових розслідувань, на яку воно послалось, провадження в кримінальній справі розпочато 19 березня 2015 року.

Це ще раз підтверджує перекручування фактів НАБУ з метою дискредитації нашого підзахисного та непрофесійне ставлення до тієї справи, якою вони займаються, до речі за наші з Вами кошти.

Чи сумнівається голова НАБУ у своїх діях, якщо вимушений робити публічні заяви про дотримання закону самим бюро?

3 березня 2017 року, тобто після так званого затримання пана Насірова, глава НАБУ Артем Ситник публічно зазначив, що НАБУ не може порушувати закон. Проте говорячи публічно одне, а по факту вчиняючи протилежне, детективи НАБУ здійснюють дії, направлені виключно на дискредитацію та публічне приниження пана Насірова, руйнування його професійного авторитету та нівелювання на міжнародному рівні.

Можливо це тому, що на відміну від деяких антикорупційних структур, тільки у 2016 році ДФС під головуванням Романа Насірова забезпечив перевиконання надходжень у бюджет на 6 мільярдів доларів США.

Вважаєте, що таким чином бюро займається самопіаром?

По суті піару вистачило рівно на місяць. Всі процесуальні правопорушення щодо пана Насірова почалися 2 березня і 5 квітня їх продовжили, оскільки суспільний інтерес до антикорупційного бюро у цій справі почав стихати, а жодної роботи ними не вчинялося і показувалася лише її видимість. На моє глибоке переконання, це робиться у зв’язку з тим, що НАБУ не здатне, навіть, повноцінно довести справу того ж Онищенка до суду, яка розсипається на очах.

А хіба не є такі дії порушенням, за яке передбачено відповідальність?

На наш погляд, як сторони захисту, детективами НАБУ було порушено вимоги Кримінального кодексу України, по суті вчинено злочин, відповідальність за який передбачено частиною другою ст. 387 цього Кодексу, а саме: “Розголошення даних оперативно-розшукової діяльності досудового розслідування, вчинене суддею, прокурором, слідчим, працівником оперативно-розшукового органу, не залежно від того, чи приймала ця особа безпосередню участь в оперативно-розшуковій діяльності в досудовому розслідуванні, якщо розголошені дані ганьблять людину, принижують її честь і гідність”.

Відповідальність за скоєння даного злочину передбачена у вигляді накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

З огляду на порушення детективами НАБУ вказаної норми, мною як захисником пана Насірова 6 квітня 2017 року було подано заяву про кримінальне правопорушення на ім’я Генерального прокурора України Луценка Ю.В. та на ім’я заступника Генерального прокурора України – керівнику спеціалізованої антикорупційної прокуратури Холодницького Н.І.

На наш погляд, детективи НАБУ у кількості 15 слідчих, які ведуть цю справу, вчинили вказане кримінальне правопорушення. Ми вимагаємо від Генерального прокурора України та його заступника Холодницького вжити всіх необхідних заходів щодо невідкладного внесення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань заяви про вчинення кримінального правопорушення та провести всі необхідні перевірки, прийняти відповідне процесуальне рішення та розпочати за цією заявою досудове розслідування. Також ми вимагаємо від слідства визнати Романа Насірова потерпілим по даному кримінальному провадженню.

Як ви гадаєте чи вкладається НАБУ у двомісячний термін?

З самого початку затримання нашого підзахисного і паном Холодницьким і паном Ситником зазначалось, що вони мають достатньо доказів нібито в незаконності дій пана Насірова. Проте, з тих матеріалів справи, які нам відомі, ці голослівні висловлювання не мають жодного підґрунтя.

Крім того, якщо НАБУ дійсно вважає, що для них даних матеріалів достатньо, ми чекаємо обіцяної передачі матеріалів у двомісячний строк до суду, де ми будемо доводити правоту нашого підзахисного. Нагадаю, що цей строк спливає 2 травня.

Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале