Олесь Доній. Для чого владі Зеленського вуличні акції Порошенка?
28.07.2020 16:35

Олесь Доній. Для чого владі Зеленського вуличні акції Порошенка?

Стало відомо, що загрожує владі

Цими днями прихильники Петра Порошенка та інші представники патріотичних рухів зібралися на акцію протесту проти врегулювання ситуації на Донбасі. Що в цих виступах?

По-перше, це право громадян на акції – демонструвати підтримку чи протест проти дій влади. По-друге, опозиція абсолютно правильно використовує тактику критики влади щодо цих спроб чи мирного врегулювання, чи загалом пошуку будь-яких компромісних варіантів в геополітиці. Це з точки зору політичної сили, абсолютно раціональна поведінка. Тобто політична сила повинна знаходити моменти, за які вона готова критикувати владу. Щодо самої влади — її електоральне ядро, яке проголосувало за Зеленського, якраз голосувало всупереч позиції сил, які орієнтуються на Петра Порошенка. Тобто пошук варіантів з припиненням чи зменшенням кількості бойових втрат — це якраз орієнтація значної частини виборців Зеленського. Тому в цьому сенсі на електоральне ядро Зеленського ці акції не вплинуть, тут небезпеки нема для Гаранта.

Навпаки, тут є певний позитив для Зеленського, тому що посилювати позиції влади під час переговорного процесу перед агресором Росією є необхідністю. І для цього влада як один з аргументів може використовувати акції протесту проти надмірно компромісних речей, які можуть сприйматися частиною суспільства як відступ від питання національних інтересів. Тобто влада повинна бути зацікавлена у таких акціях.

Свого часу таку тактику використовував Кучма, який навіть певною мірою допомагав або фінансово, або адміністративно існуванню більш радикальних політичних сил. Наприклад у “Руха” було два місця в обласних адміністраціях: в Черновецькій і Тернопільській областях. Натомість під час переговорного процесу Кучма використовував акції Народного руху і більш радикальних сил як один з аргументів для того, щоб пояснити, чому він не може відступати далі під тиском Росії по дипломатичних і інших питаннях.

Тому, за великим рахунком, для Зеленського ці акції протесту можуть посилити його позиції під час переговорного процесу з РФ для того, щоб можна було обумовити, чому він не може піддаватися на деякі небезпечні для України тези, які виписані попередньою владою в Мінські угоди і які Україні невигідні. Україна повинна підшуковувати аргументи, чому вона повинна обійти ці незручні для себе пункти. В цьому плані акції протесту можуть допомогти.

Чи очолить Петро Порошенко ці акції? Він і так на чолі. У нас на сьогоднішній момент є два опозиційних крила. З одного боку, проросійські на чолі з групою Медведчука: формально це Бойко, але медійний і фінансовий ресурс знаходиться у Медведчука. З іншого боку, сили, які умовно націоналістичні, їхній лідер на цей момент – Порошенко, і владі це страшенно вигідно, тому що обидва ці персонажі мають колосальний негативний рейтинг, що Медведчук, що Порошенко. Вони є несприйнятними для більшості населення України, згідно з усіма соціологічними дослідженнями

Немає досліджень, які б не дали цим персонажам порядку 70% від'ємного рейтингу. Це означає, що поки ці люди очолюють опозицію, владі нічого не загрожує. Владі загрожуватиме, коли з'явиться опонент з центричнім іміджем і який зможе вийти за межі електорального поля Порошенка та Медведчука. На цей момент таких політичних сил не простежується.

Тому не дивно, що за певним рахунком влада грає в «кішки-мишки» з цими політичними силами і крізь пальці дивиться на медійну активність і вуличну активність Медведчука і Порошенка — тому що вони не можуть вирватися за межі свого електорального поля. Це означає, що Зеленський певною мірою централістський. Деякі бояться розколу, розвалу України між двома опонентами. Тому, як це і не дивно звучить, Медведчук і Порошенко вигідні в якості найбільших опонентів.

Александр Доний
политолог