Тарас Чорновіл. Зеленський і його нова іграшкова Рада нацбезпеки
15.03.2021 15:07

Тарас Чорновіл. Зеленський і його нова іграшкова Рада нацбезпеки

Як розмивається відповідальність

РНБО займає сьогодні провладну позицію. Рішучі наступи кожного тижня. Чому така активність? Насправді коли ми спробуємо проаналізувати деякі наші внутрішні події, треба не Конституцію читати, а дитячу психологію. І це не жарт. Це інфантильність вищої марки.

Просто уявіть собі ситуацію: ми маємо президентом людину, яка ніколи не цікавилась ні законодавством, ні Конституцією України, прийшовши до влади, він це так і не зрозумів. Він знає, що існує РНБО, її десь кілька раз збирали, якісь рішення пропонували, там було певне керівництво. І тут відбувається певна заміна. Ставлять туди Данілова, якого контролює Єрмак. І в якийсь момент раптом Данілов попадає в довіру до Зеленського. Він розказує президенту, що “ти знаєш, у тебе є такий орган, цим органом можна те і те зробити, ти знаєш, який може бути ефект, у тебе є такі проблеми, і зараз проблеми ми можемо дуже добре вирішити. Плюс ти не можеш все вирішувати нормально у ВР, у тебе там голосів бракує, а законом не дуже добре врегульовується. А ти можеш це, законно, незаконно, але ти можеш зробити через РНБО, і головне — розмивається відповідальність”. Приблизно ось так.

Але РНБО тільки дорадчий орган. Політично і морально його розмиває президент. Йому там щось таке радять, а як же він від цього відмовиться для вирішення питань? Як колись Турчинов в лютому 2014 року: “Я хотів ввести воєнний стан, але РНБО виступило проти — я умиваю руки”. Так само і тут. У Зеленського загорілися очі: “Ух ти, а я не знав!”. І він дістав нову машинку. Він починає цю машинку диркати, заводити, пускати під гору. У нього є дійсно проблеми, він втрачає електорат, тому що ряд груп, пов'язаних з ОПЗЖ вирішили на ньому поставити хрест, він їх більше не цікавить. Очевидно, і Путін втратив до нього інтерес. У Зеленського нема ж розуміння, що рейтинг впав, тому що ціни ростуть, тарифи ростуть, доходи не зростають, жити дедалі важче, з вірусом ніхто не бореться, тільки гроші крадуть, війна не закінчується, навпаки, стріляють все більше. У нього розуміння, що це все через те, що хтось під нього копає. То під нього копає Порошенко, то Медведчук. З Порошенком він намагався розправитися кримінальною справою — все провалилося. А проти Медведчука йому порадив Данілов: давай санкціями жахнемо!

Санкційний закон передбачає, що санкції вводяться тільки проти іноземних громадян. І тому, виходячи з закону, можна так зрозуміти, що українських громадян можна під санкції підвести у випадку, якщо вони займаються тероризмом. По Порошенку ти тероризм не пришиєш, хоч як крути, а от по Медведчуку сприяння через свої телеканали, фінансування, ще щось, можна хоч якось розвинути. І почали грати в цю гру. Президент це зробив — і у нього раптом рейтинги пішли у гору, а у Медведчука і ОПЗЖ раптом пішли рейтинги вниз. Йому так стало весело: “Ух ти, а машинка, виявляється, працює!”. І став юзати тою машинкою взад-вперед.

Але машинкою можна гратися до пори до часу, тому що РНБО має право давати пропозиції тільки в сфері національної безпеки і оборони. Так, безпека буває різною, в тому числі і інформаційна безпека. Але далі указ президента, а далі треба з цим щось робити. Указом президента ти можеш ввести санкції проти Медведчука. Але далі починаються великі питання: ти ввів санкції проти Медведчука — і що? Тобто ти указом президента про санкції визнав Медведчука терористом, в інакшому випадку український громадянин не може бути під санкціями, тільки у випадку, якщо він займається тероризмом. Тоді виникає питання: а де повідомлення про підозру? Ти заявив, що він терорист, але твоя Венедиктова не приходить у ВР і не підписує йому підозру. Тоді це називається, або ви збрехали на засіданні РНБО і він не є терористом, або він є терористом, а у вас є злочинна діяльність, тому що терорист вільно ходить по вулицях, заходить в парламент, а його навіть не пробують притягнути до відповідальності. Хоч туди, хоч сюди вилазить боком. Тобто виявилося, що у машинки є дротики, а ці дротики б'ють 220 вольт, це боляче, і дитинка раптом перелякана.

Зараз історія з притягненням до відповідальності тих, хто голосував за Харківські домовленості. Ту аж очі відкрилися: а що це значить, а що це сталося? Перше – шість Харківських угод, ніхто їх не піддає сумніву, вони всі нормальні, частина їх чинна, частина вже втратила актуальність, але ніхто до них немає претензій, тому що єдина угода, яка з них турбувала — це про перебування Чорноморського флоту в обмін на знижки на газ. Тому треба говорити в однині, а не в множині. І ця Харківська угода не є чинною з квітня 2014 року, коли її в односторонньому порядку з порушенням норм, виписаних в самій угоді, денонсувала РФ. Вони анексували Крим і сказали, що Севастополь і так наш вже, і навіщо нам давати знижку хохлам? З боку України зафіксувавши сам факт, що угода більше не діє, Турчинов, будучи в.о. президента, вирішив, що оскільки Росія незаконно її денонсувала, колись це дасть можливість з Росією серйозно посудитися в судах за невиконання норм, пов'язаних зі знижками на газ, і у неї можна щось відсудити. Можливо, років через 10 це матиме якийсь ефект. І Україна її не денонсувала, просто зафіксувала факт, що вона розірвана в односторонньому порядку Росією. Тобто для України сьогодні ті Харківські домовленості мають значення 0,0%.

Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале