Олесь Доній. Репутаційні втрати ОПЗЖ
13.05.2021 15:17

Олесь Доній. Репутаційні втрати ОПЗЖ

Йде перерозподіл внутрішніх впливів

Віктору Медведчуку підписано, але не вручено підозру, і ніхто не може сказати, наскільки підозра може призвести до судового рішення з обвинувальним вироком. З формальної точки зору, суд – певна інстанція, яка може брати аргументи Генпрокуратури до уваги, а може й не брати. Суд має вирішувати, але реальна ситуація така, що в Україні всі гілки влади в тій чи іншій мірі залежні від президентської вертикалі.

Навряд чи у когось з аналітиків є сумніви, що це рішення про обшуки та обвинувачення, приймалося не безпосередньо Венедиктовою, а узгоджувалось, як мінімум, у Офісі Президента. Тож очевидно, що посилення тиску на групу Медведчука просліджується з різних точок вертикалі. Ми бачимо, що тут задіяні і РНБО, і Генпрокуратура, і СБУ, тобто ті структури, де висуванці від команди Зеленського. Отже наступне слово за судовою гілкою, де формально не є висуванці Зеленського, але після останньої реформи, проведеної Порошенком, судова гілка влади стала набагато більш залежною від президента.

Чи буде доведено до судового виконання взагалі, ніхто не знає, але навіть у таких ситуаціях це колосальний удар по силам, які асоціюються з кремлівською політикою. Тобто це чіткий посил, що нинішня влада жорсткіше ставиться до цього. Навіть якщо Медведчук не буде засуджений, він вже отримав репутаційний удар та втрати, і очевидно, що та частина конформістського електорату, яка завжди стежить за нюансами владної політики, включно з нейтральною позицією, негласною підтримкою, вона чітко зрозуміла, що він для нинішньої влади «нерукопожатна» фігура. Також це означає, що частина адміністрації, місцевих влад, регіональних еліт, яки були готові в тій чи іншій мірі співпрацювати з ОПЗЖ за попередньої влади, зараз можуть переходити до переосмислення.

Наступне питання. Не секрет, що в самій партії є кілька груп впливу. Відповідно, удар по Медведчуку — це можливість для перерозподілу внутрішніх впливів, умовно кажучи, між групою Бойка і Медведчука. І тут цікава позиція Льовочкіна. Це людина, яка завжди намагається тримати ніс по вітру, і йому це вдається, як вчасний відступ від Януковича і участь у медійній підтримці сил, які виступили за майдан. Тобто, навіть без засудження, без формального рішення суду, удар вже нанесений колосальний як зовні, так і в середені ОПЗЖ. Це як з телеканалами. Критики, особливо з боку прихильників Порошенка, коли були накладені санкції на телеканали, кричали, що от, через суд їх будуть відновлювати, що це ненадовго рішення, але навіть ці кілька місяців, які вже воно відбувається, це вже медійні втрати впливу.

Так і тут. Рішення суду може бути затягнуто в часі, суд може тривати довго, але репутаційний удар нанесений. В даному випадку вплив Медведчука сильно зменшений. Це раз. Друге — це перерозподіл електоральних симпатій. Якщо ми спочатку обумовили, що дії силових структур відбувались з огляду на позицію президента, і, відповідно, це означає, що в суспільній свідомості це теж сприймається як позиція президента.

Александр Доний
политолог