28.02.2012 14:00
Правозахисник, Голова ВГО «Правозахисна організація «Спільна Мета» Руслан Бортнік прокоментував інформацію про те, що Партія регіонів висуне на посаду Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України колишнього заступника Міністра юстиції Лавриновича Валерію Лутковську.

«Призначити на посаду чиновника який 5 років працював заступником міністра юстиції України, чи то мав, чи то має бізнес інтереси в юридичній фірмі «Лавринович і партнери», є невід’ємною частиною і гвинтиком української корупційної системи виглядає неадекватним та таким, що порушує самі принципи контролю за дотриманням прав і свобод людини. Валерія Лутковська гарний чиновник та приємна людина, але посада омбудсмена вимагає зовсім інших якостей та незалежного статусу.

Крім того,нагадаю, що Міністерство юстиції України з метою захист управ і свобод людини і громадянина «здійснює» державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади, органів господарського управління й контролю, що стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян. Реально ця функція не виконується на належному рівні й ігнорується чиновниками. Саме Мінюст і Прокуратура – два державні органи наділені в цій сфері контрольними функціями і несуть повну відповідальність за стан дотримання прав людини в Україні» - зазначив Бортнік.

«Особисто знайомий і з роботою пані Лутковської на посаді заступника міністра юстиції, де вона відповідала за підготовку Україною звітів перед міжнародними організаціями, в частині виконання зобов’язань і стандартів дотримання прав і свобод людини. Оскільки Правозахисна організація «Спільна Мета» послідовно займається підготовкою Громадських звітів про дотримання Україною міжнародних стандартів прав людини.

Державні звіти під керівництвом Лутковської готувалися у вигляді «відписок», механічно, на неналежному рівні, мали на меті просте «замилювання очей» міжнародним організаціям. Низка з цих звітів вкрай низько оцінені міжнародними структурами, наприклад Радою Європи. Я вже мовчу що зробила Лутковська на посаді директор Національного бюро 5 років відповідаючи в Україні за дотримання «Конвенції про захист прав і основних свобод людини» - ставить запитання правозахисник.

«Звичайно найбільш адекватною кандидатурою на посаду омбудсмена виглядає представник Української Гельсінської спілки Євген Захаров. Хоча, на превеликий жаль, Гельсінська спілка в останні роки в значній мірі за політизувалася (варто лише подивитися щорічні звіти щодо дотримання прав людини), а самого Захарова ЗМІ звинувачували в участі в корупційних процесах навколо отримання статусу біженця в Україні».



«В будь-якому разі омбудсмена в Україні потрібно шукати серед позасистемних людей,не втягнутих в процеси політично-державної корупції. В найгіршому разі кандидатури можна знайти серед політиків або народних депутатів, амбіції яких не дозволятимуть працювати в цій сфері «на відписки», чого прогнозовано варто чекати від залежного від влади колишнього чиновника» - резюмував правозахисник.