Саміт Україна-ЄС: чого очікувати від політиків цього року
12.07.2017 12:30

Ситуація на саміті цього року буде кардинально відрізнятися, оскільки в України вже є досягнення в двосторонніх відносинах. Про це РІА Новини України заявив голова Ради зовнішньої політики "Українська призма" Геннадій Максак.

За словами експерта, саміт Україна-ЄС - це найвищий рівень комунікації між державою і ЄС на двосторонньому рівні.

«Тому тут буде більш комплексно і про безвіз, про те, що все-таки вдалося його і з нашими зусиллями, і з зусиллями європейської спільноти, зважаючи на ті моменти кризові, які у них відбувалися, вдалося його завершити, і ми маємо вже один місяць безвізу, які є плюси і мінуси. Але і поговоримо про те, що ми зробили в рамках угоди про асоціацію, тому що, якщо ви пам'ятаєте, то в 2014 році був прийнятий такий документ, називається план імплементації угоди на 2014-2017 роки. Власне, він закінчився в цьому році, тому є, про що поговорити: що вдалося, а що ні», - каже Максак.

На думку аналітика, чогось кардинально нового і проривного ми не почуємо.

«Це те, що реформи йдуть, ви молодці, багато чого досягли, але є ще проблемні моменти там, там, там, які треба вирішити. І звичайно, його переносили, але в цьому році він пройде раніше, ніж в минулому. У минулому, ми пам'ятаємо, що переносили більше півроку, і пройшов він в листопаді. А тут просто є вже два особливих моменти, які вказують на те, що є що показати. Тому його проводять вже швидше: це дійсно безвіз, і це те, що, нарешті, була ратифікована Радою ЄС угода про асоціацію», - додає спікер.

В той же час, на думку експерта, без критики не обійдеться.

«Всі ми бачимо, яка ситуація з антикорупцією, яка зараз в ВРУ відбувається, події, які не завжди прикрашають нас з гарного боку. Але почуємо і гарні новини, думаю, все-таки буде розуміння певне щодо позицій по Донбасу, щодо позицій по санкціям Росії, які мають бути продовжені в кінці липня. Тому, я думаю, що будуть певні моменти, які вкажуть на те, що є знакові події, які ми зробили, і є знакові результати, яких ми досягли. Це те, що була ратифікована угода про асоціацію, це і безвіз, це те, що ми мусимо рухатися більшими кроками в рамках самого Східного партнерства, наприклад. Бо ми знаємо, що в листопаді буде саміт Східного партнерства, і декларація, вона теж має велике значення для розвитку і відносин з Україною, ЄС, і з іншими країнами-партнерами, тому і про це поговоримо. Тобто чи навіть буде там перспектива членства, як ми цього хочемо, як ми це заявляємо, чи не буде, теж буде підніматися питання в цьому контексті», - повідомляє Максак.

«Якщо порівнювати з попередніми самітами Україна-ЄС, які відбувалися в минулих роках, то ми побачимо, що цей буде набагато знаковіший по тим подіям, які ми можемо засвідчити як прогрес у двосторонніх відносинах. Це те, що ми вже знаємо — і безвіз, і ратифікація угоди про асоціацію. Тому що, наприклад, минулий наш захід, минулий саміт — ми підписували лише чотири секторальні угоди. Одна була по енергетиці, інша по антикорупції, інша по співпраці з Європолом, тобто нижчий рівень того, про що ми говоримо. Тут ми говоримо вже про більш формальні досягнення, які вказують на те, що ми дійсно рухаємося правильним шляхом. Щодо того, чи подіє це на реформи в Україні… тут більше питання не до європейських лідерів, які можуть це артикулювати, а все ж таки до наших очільників, які можуть висловитися, а можуть і ні», - резюмував аналітик.