Чому інтелект може стати на заваді успішному бізнесу, а підприємницька освіта буває шкідливо для бізнесу, міркує гуру менеджменту Іцхак Адізес.

Коли моя кар’єра в консалтингу тільки починалася, я постійно був під враженням від тих людей, кого вважав геніями. Ці чоловіки і жінки – фантастичні вчені або студенти, які навчалися тільки на п’ятірки. Або надзвичайно творчі люди, які висували інноваційні ідеї. Або це люди витонченого розуму, здатні перемогти майже в будь-якій суперечці.

Я думав, що їх таланти, інтелект, креативність – це золота жила. Я почав інвестувати в них свої гроші. Я вважав, що склавши мій консалтинговий досвід і гроші і їх геніальність, ми доб’ємося великого прориву.

Все було навпаки.

Я втратив масу грошей і масу часу.

Що було не так?

Потім, коли я порівнював цих геніїв з успішними підприємцями, з якими я стикався у своїй консалтинговій практиці, я усвідомив, що ті, хто дійсно зміг заробити багато грошей, були не такими вже освідченими людьми. Ці успішні підприємці не так вже виразно висловлювали свої думки. Деякі навіть зовсім погано вчилися в школі чи університеті. Є такий жарт: відмінники працюють на хорошистів, яких купують трієчники.

Чому так? Це не логічно. Чому ці менш освічені люди стають успішними бізнесменами, а «генії» терплять повну поразку?

Мій висновок: коли ти знаєш надто багато, це заважає тобі бачити суть.

Підприємці – неординарні люди. Але вони не генії в сенсі освіченості. Вони виділяються завдяки своєму здоровому глузду. У них є талант помічати щось критично важливе. Освічені й талановиті генії схильні багато ускладнювати. Вони знають так багато, що їм часто не вдається розрізнити те, що дійсно критично важливо, що головне. Або вони генії в своїй області, але у них немає ніякої бізнес-орієнтації, здатності розуміти і оцінювати співвідношення витрат і цінності. Я виявив, що «генії» ігнорують витрати і фокусуються тільки на цінності.

І це підводить мене до спірного висновку: вивчення підприємництва МОЖЕ зашкодити вашій здатності стати підприємцем. Це не обов’язково так. Але часто так виходить.

Коли ви знаєте занадто багато, це підриває вашу здатність ризикувати. А вона вкрай важлива і необхідна для підприємця. Що найголовніше: щоб почати нову справу, потрібно бути безстрашним, а це відчуття виникає, коли у вас не дуже багато знань. Якщо ви занадто багато думаєте або занадто багато знаєте про те, чим збираєтеся зайнятися, ви, ймовірно, не візьметеся за це. Справжні підприємці кидають школу або навчаються на трійки.

Якщо у вас дуже талановитий син або дочка, які прекрасно малюють, у яких неймовірний талант, ні за що не відправляйте їх в школу мистецтв. Там знищать їх талант. Їх навчать, як правильно і як неправильно – до такої міри, що вони почнуть малювати те, що в школі вважають правильним, а не те, що підказує їм талант.

Колись у мене з’явилася собака, доберман-пінчер, і я купив книгу під назвою «Навчання добермана». Перша ж сторінка здивувала мене. Там говорилося: «Не навчайте собаку нападати». Я став читати далі, щоб зрозуміти, чому.

Припустимо, ви натренували собаку нападати на людину, яка піднімає руку загрозливим чином. Як тільки до вас в гості зайде італієць – а вони люблять активно жестикулювати під час розмови – собака може на нього напасти.

Чому? Тому що ви не дали собаці використовувати її вбудовану інтуїцію. Ви перепрограмували її.

Те ж саме може статися з художником. Школа втручається в його інтуїтивний талант, і тепер студент малює так, як вважає за потрібне «істеблішмент», він виробляє щось загальноприйняте, хоча міг би створювати щось виняткове.

І я впевнений, що так само буває з підприємцями. Коли вони знають занадто багато, це переконує їх не йти на ризик. Люди з підприємницькими талантами знають мало, але інтуїтивно відчувають, що правильно, а що ні. У них немає страху, тому що немає занадто великого запасу знань. Але з іншого боку, те, що допомагає їм почати бізнес, стає причиною їх подальшого провалу. Брак знань, недолік системного погляду на підприємство в результаті може привести до банкрутства. Вони приймають рішення на ходу, і недолік страху призводить до занадто ризикованої поведінки. Вони можуть втратити все. Вони можуть почати свою справу, але не можуть керувати нею.

Для управління потрібен більш витончений, навчений лідер. Така людина не в змозі відкрити свою справу, але вона може дуже ефективно управляти бізнесом. Підприємець же може почати бізнес, але часто погано ним керує.