Події, які відбулися в Україні в 2013-2014 роках, це ті моменти в історії, які не можна відмотувати, бо вони були невідворотними. Про це в ексклюзивному коментарі журналісту інтернет-видання Новости Украины – From-UA розповіла політичний експерт, директор Інституту національної стратегії України Олеся Яхно.

Коментуючи сьогодні події кількарічної давнини, які відбулися в Україні, наша співрозмовниця зазначає, що невідворотні моменти в історії будь-якої держави відбуваються тоді, коли політична система перестає реагувати на запити громадян і Майдан-2 цьому яскравий приклад.

«Насправді, до Майдану-2 дуже довго був великий запас тривалості громадян. Спочатку, коли Янукович одноосібно повернув Конституцію 1996 року. А потім, ми пам'ятаємо, що поступово згортався будь-який демократичний простір. І суспільство, насправді, дуже довго чекало, тому що багато хто думав, що після хаосу і конфліктів всередині влади, які були між Ющенко і Тимошенко, буде наведений певний порядок. Люди, мабуть, розраховували, що Янукович буде проводити економічні реформи. Але, на жаль. Так, всі побачили декілька великих інфраструктурних проектів в рамках Євро-2012, коли дороги ремонтувались, аеропорти, але на економіку це жодним чином не впливало, вона не розвивалася», - констатує експерт.

На думку нашої співрозмовниці, тут не можна казати, які уроки ми повинні винести з цих подій, тому що вони розвивалися через те, що були не відворотними, виходячи з того, як на це реагувала тодішня влада і Янукович.

«Насправді, найбільш страшні події відбулися у лютому 2014 року, бо тоді могли бути різні варіанти дій. Янукович міг розігнати Майдан, що могло спровокувати реальну громадянську війну всередині України, і невідомо, як би далі розвивалися події», - переконана політолог.

«Інша річ, коли ми ставимо запитання, наскільки запити, очікування, які були на Майдані, реалізовані сьогодні. Ми повинні розуміти, що реалізація ідей Майдану – це реалізація не просто окремих речей - боротьба за права, за справедливість, або боротьба за євроінтеграцію, а це, насправді, запит на побудову сучасної пострадянської самодостатньої країни в різних її проявах, один з яких — це ті самі європейські цінності, які повинні привести до покращення життя громадян», - додає Яхно.

За словами нашої співрозмовниці реалізовувати такі запити в умовах війни дуже складно, бо з одного боку, війна усе ускладнює, а з іншого, можливо, це є таким собі мотиватором, коли влада розуміє, що без змін ми просто зруйнуємось. Тому ще зарано робити якісь висновки.

«Уроки з чого ми повинні винести? Коли хтось порівнює з тим, що було в 2013 році? То у нас порівняння носять різний характер. Частина політичних сил, наприклад, Опозиційний блок, інколи “Батьківщина”, нагадують про економічні показники 2013 року і ставлять це, як позитивний зразок. Інша частина, тобто опозиція і частково та ж сама “Батьківщина”, кажуть, що поступово діюча влада за демократичними показниками наближається до якогось авторитаризму в 2013 року, що теж не відповідає дійсності», - зазначає політолог.

На думку нашої співрозмовниці будь-яке апелювання до подій до 2013-2014 років є неактуальним, бо ті помилки, які здійснювала та влада, ніхто вже не здійснюватиме з діючих політиків, не залежно від того, опозиція це, чи ні, тому що Україна сьогодні знаходиться в інших реаліях і в принципово інших викликах.

«Ті конфлікти, які були до 2013-2014 роках, вони, в принципі, є неактуальними. Сьогодні інші виклики, і це пов'язано в першу чергу з військовою агресією РФ, яка почалася зразу після Майдану, після того, як втік Янукович», резюмує Яхно.