Такі свята, як Старий Новий рік, зближують людей. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів український історик, професор Ярослав Грицак.

Коментуючи традицію святкування Старого Нового року в Україні, співрозмовник видання зазначає наступне: «Для мене, як для практикуючого греко-католика, 13 січня залишається святом. Воно пов'язане з сімейними спогадами, я ставлюся до нього як до свого, це наше чергове тепле сімейне свято. Я не знаю, чи варто вимагати робити його державним святом, як 25 грудня. Я вважаю, що святкувати чи не святкувати - це вибір кожного».

«На Галичині є звичай, називається Василя і Маланки. Він тільки тут залишився, але я знаю, що зараз пробують і в Києві це робити, і це вже не сімейне свято, а коли зустрічаються багато знайомих і родичів разом. Це такий новорічний бал, де багато колядують, де вертепи, де співають, танцюють. Очевидно, є застілля. Це приватні забави, і ходять на них переважно люди молодші. Люди старші туди рідше ходять, але все одно там бувають. Це я велика сім'я. Що дуже важливо — це свято дуже тепле», - пояснює історик.

За словами експерта, у сучасному суспільстві у людей зникає відчуття приналежності до однієї родини.

«Наше сучасне суспільство індивідуалістів, егоїстів, яке зайняте самошліфуванням щохвилини, щогодини. Оскільки ми розвиваємось в індивідуалістів, нам бракує того клею, якій нас склеює. І тому ми часто почуваємося незручно. А такі свята, як старий Новий рік, власне є одним з теплих свят, що зближують людей. Він нагадує нам, що існує світ поза віртуальною реальністю, реальний світ, до якого можна доторкнутися, до чогось приємного, спокійного. Це дуже важливо для психічного здоров'я, це важливо для спільноти», - каже наш співрозмовник.

За словами Грицака, свят завдяки яким українці разом сідають за стіл, має бути більше.

«Україна, особливо західні регіони, є одним з останніх притулків в світі, де Різдво не комерціоналізоване, де Різдво не перетворюється на закупку в супермаркетах подарунків. Це не є масова рекламна кампанія, яка триває десь з кінця жовтня і аж по кінець грудня, а на наступний день свято забувають. Це ми і східна частина Польщі в районі Кракова, де люди збираються, де знають певні традиції, де люди колядують, співають, ходять друг до друга у гості в цей день. І я вважаю, що це дуже добре», - зазначає історик.

Нагадаємо, в ніч з 13 на 14 січня всі бажаючі святкуватимуть Новий рік за старим стилем.