Нинішня влада в Польщі прагне побудувати потужну вертикаль, і саме це прагнення до гострого контролю від верху до низу ми і спостерігаємо. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів керівник Громадської організації «Українська рада з міжнародних відносин» Сергій Даниленко.

Коментуючи підписання президентом Польщі Анджеєм Дудою поправок в закон про Інститут національної пам'яті Польщі, який серед іншого передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів, наш співрозмовник зазначає наступне: «Популізм в Європі, та і у всьому світі, мейнстрімний напрямок. Особливо йдеться про ось такі невирішені раніше історичні питання, рани, які ще не загоїлися. Ще живуть люди, які пам'ятають ці трагедії. І ми поки що не напрацювали механізми їх вирішення. Хоча б пригадаємо історію з похованням орлят у Львові на Личаковському цвинтарі. Ми маємо до того досвіду звернутися, там теж була не проста історія, але ми змогли її подолати, бо тоді популізм не був інструментом сучасного політика».

На думку експерта, такі ситуації будуть з'являтися і надалі в зв'язку з тим, що Україна поступально набирає суб'єктності у міжнародних відносинах.

«Тобто чим більше ми будемо відкрито заявляти про свої інтереси, тим більше будуть виникати спроби повернути нас до об'єктності. І цього ми будемо чекати не лише від наших традиційних супротивників, а й від того, кого ми називали союзниками»,- додає Даниленко.

В той же час політолог наголошує на тому, що цей закон підтримала далеко не вся Польща.

«Про це вже говорили багато експертів, що це внутрішній польській непростий політичний процес. Мені довелось бути недавно на наукової конференції у Польщі, то науковці-політологи говорять, що нинішня влада в Польщі прагне побудувати потужну вертикаль, ієрархічно побудовану, від вищих ешелонів влади аж до гмін, де також обираються керівники. І це прагнення влади до гострого контролю від верху до низу зараз позначається. Це одна з причин, тобто постійне прагнення в будь-якій країні за будь-якої влади побудувати жорстку вертикаль. І ми можемо говорити, що це, власне кажучи, новий виклик для польського громадянського суспільства», - констатує наш співрозмовник.

Вирішити це питання, на думку Даниленка, можливо, апелюючи до суспільства, інтелектуалів та академічного середовища, адже справитися з цим має польське суспільство.

Що вимагається від України? Вона має закріпити свою суб'єктність, вона має зважено в науковому, інтелектуальному середовищі підходити, не вдаватися до симетричних емоційних необґрунтованих відповідей, і не підкидати радикальним силам у Польщі, у владних структурах приводи для провокацій, тобто діяти більш зважено», - резюмував політолог.

Нагадаємо, раніше інтернет-видання Новости Украины – From-UA повідомляло про те, що президент Польщі Анджей Дуда підписав скандальні поправки в закон про Інститут національної пам'яті Польщі, який серед іншого передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів.

Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале