Воєнний стан та вибори: Магера розставив всі крапки над «і»
26.11.2018 09:09

Про долю чергових виборів Президента України у разі введення воєнного стану на своїй сторінці у мережі «Фейсбук» повідомив український юрист, екс-заступник голови ЦВК Андрій Магера.

«Щодо чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.

Звісно, в абзаці четвертому частини першої статті 19 Законі України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що під час дії воєнного стану в Україні не проводяться вибори. Це знають, мабуть, усі.

Проте, насмілюсь зауважити, що Конституція України (як акт найвищої юридичної сили), на відміну від вищезгаданого Закону, не є у цьому питанні настільки категоричною.

Тому, можливість/неможливість проведення чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року буде зрозумілою лише після ознайомлення із затвердженим Верховною Радою України указом Президента України про введення воєнного стану в Україні чи в окремих її місцевостях, зокрема з огляду на положення частини другої статті 64, пункту 31 частини першої статті 85, пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України.

По-перше, необхідно буде з’ясувати: воєнний стан вводиться на всій території України чи лише в окремих її місцевостях.

По-друге, чи міститиме указ в переліку тимчасових обмежень окремих конституційних прав і свобод людини та громадянина згадку про частину першу статті 38 та/чи частину другу статті 103 Конституції України - щодо права громадян обирати Президента України і права громадян балотуватися на пост Президента України.

По-третє, необхідно з’ясувати строк дії воєнного стану. Адже, на відміну від надзвичайного стану, воєнний стан не містить законодавчо визначених максимальних строків дії.

По-четверте, чи на час закінчення строку дії воєнного стану закінчиться встановлений частиною п’ятою статті 51 Закону України строк для подання до Центральної виборчої комісії документів для реєстрації кандидатів на пост Президента України - не пізніше як за 55 днів до дня голосування. Строк завершення подання документів до ЦВК для кандидатів має принципово важливе значення, набагато важливіше значення, ніж час утворення ОВК і ДВК - відповідно за 40 і за 18 днів до дня голосування (частина друга статті 23, абзац перший частини першої статті 24 Закону України «Про вибори Президента України»).

По-п’яте, чи виникне у Президента України можливість скасувати воєнний стан до закінчення строку дії воєнного стану (на основі частини другої статті 7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Нарешті, треба буде чітко пояснити громадянам, що терміни «воєнний стан» і «стан війни» мають дещо інші змістовні правові навантаження. Можна порівняти пункти 19 і 20 частини першої статті 106 Конституції України.

На завершення, необхідно акцентувати увагу на тому, що призначення будь-якого виду (чергових, позачергових, повторних) Президента України є виключним повноваженням Верховної Ради України (виходячи із змісту пункту 7 частини першої статті 85 Конституції України). Це означає, що без відповідної постанови парламенту Центральна виборча комісія не зможе проводити вибори Президента України».