Зараз ціна на газ падає, але вона також може почати зростати, і Уряд не може прогнозувати, на скільки саме. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів економічний експерт Борис Кушнірук.

За словами нашого співрозмовника, ціна на газ в Україні повинна підвищуватися з 1 травня у відповідності з домовленостями з МВФ, і тут йдеться не стільки про політику, скільки про чисту економіку.

«Чому ми мали підвищувати? Тому що ми мали вивести ціну на газ для населення до рівня паритету цін для промисловості, щоб не було зловживань у цій сфері, і взагалі з точки зору правильності економіки так і повинно бути. Ціна на газ для населення має бути навіть дорожче не як за товар, а як за витрати на транспортування. Тобто доставити до кожної оселі газ коштує набагато дорожче, ніж мільйон кубів на підприємство. Це просто з точки зору логіки ціни», - пояснює економіст.

«Коли ухвалювалось рішення, що ми до 1 травня з 1 січня мали вийти на повну ринкову ціну, тоді ціна на газ для населення була на 40% нижче, ніж ціна для промисловості. Але справа у тому, що на європейському ринку ціна на газ стрімко впала, і на сьогоднішній день ціна імпортного газу стала нижче, ніж ціна, яка була встановлена з 1 листопада для населення. Відповідно до цього і виникло питання», - додає експерт.

«В чому була сварка між НАК «Нафтогаз» і урядом. Уряд сказав: ок, якщо ціна знизилась, то це ще й краще, давайте не підвищувати, а навпаки, знижувати. На що «Нафтогаз» сказав: ми за, але ми хочемо, щоб ви на цей час відмінили нам ПСО - це спеціальний обов'язок щодо постачання газу. В чому для них проблема? Для НАК проблема полягає в тому, що вони змушені без передоплати постачати газ облгазам на підприємства теплокомуненерго, і, на жаль, ті далеко не в повному обсязі з ним розраховуються. Мало того, що за ПСО вони постачали газ дешевше, ніж для них була собівартість, і тому цей вид діяльності був для них збитковий сам по собі як продаж товару. А ще і як факт, що за нього не розплачувались, що робило ще більш збитковим», - пояснює Кушнірук.

Тому, продовжує співрозмовник видання, НАК наполягав на тому, щоб було відмінено ПСО.

«Це давало би, по-перше, НАК «Нафтогаз» можливість самостійно постачати газ населенню, а крім того, ТЕСам і ТЕЦам довелось би вести перемовини з приводу того, щоб вони розраховувались за газ, або давали гарантії, що цей газ буде оплачено. І з точки зору підходу це правильно, і більш того, я дуже сподіваюсь, що з січня наступного року, якщо у нас наслідком змін політичних не буде якихось відходів від домовленостей з МВФ, ми так чи інакше маємо відмовитися від ПСО», - каже експерт.

На думку економіста, Уряд боїться, що якщо відмінити ПСО, то можуть виникнути питання з підприємствами ТЕС і ТЕЦ, які забезпечують теплом міста.

«У нас наприкінці жовтня вибори, і є ризик, що і ТЕС, і ТЕЦ раптом упираються й кажуть: а ми не хочемо покупати, у нас немає грошей, продовжуйте нам постачати газ наперед, без передоплати - і не укладають угоди з НАК. В результаті може виникнути ситуація, коли тут вибори на носі, а у нас деякі міста без тепла. Зрозуміло, оце дуже сильно вдарить по уряду, і саме їх зроблять винними», - пояснює експерт.

«Тому Гройсман був категорично проти того, щоб відміняти ПСО, принаймні до кінця року. Тобто коли вибори пройдуть, і там вже буде час, щоб навести з цим лад. Але до завершення політичного періоду відміняти ПСО - це ризикувати, що система стане неконтрольованою. От чому уряд так цього й не зробив. Натомість НАК був змушений погодитись на те, щоб знизити ціну для населення, і тому ціна була знижена на 300 грн. Але зараз ціна на газ падає, і вона також може почати зростати. А якщо вона почне зростати, то до якого розміру - уряд не знає. Ринок газу поки що не є настільки довгостроково стабільним на європейських ринках, щоб можна було бути впевненим, що стрибків не буде», - додає Кушнірук.