Чи дійсно настав час прощатися з МВФ: економіст розставив всі крапки над «і»
04.09.2019 12:30

Ресурси МВФ залишаються найбільш дешевими, але дуже часто вони обростають політичними вимогами. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова Василь Юрчишин.

Коментуючи заяву міністра фінансів Оксани Маркарової про те, що майбутня програма з МВФ може стати останньою для України, наш співрозмовник зазначає наступне: «Швидше за все, йдеться про фінанси, про кредитні лінії для України. Тут є два аспекти. Перший полягає в тому, що, на жаль, жодну програму ми не виконали і не отримали ресурси, які планувалися, а обходились якимось невеликими початковими траншами, тому в такому темпі просто немає сенсу продовжувати. Наступний момент полягає у тому, що програми МВФ дуже часто мають характер стабілізаційних, вони спрямовані якраз на макроекономічну стабілізацію, на окремі структурні реформи. Якщо дійсно наша економіка розвиватиметься стабільно, нехай навіть не 5-7%, то я думаю, безпосередньої потреби в програмах фінансування для України немає».

В той же час, за словами економіста, слід пам’ятати про те, що «ресурси МВФ залишаються найбільш дешевими, але дуже часто вони обростають політичними вимогами».

«Це не дуже добре. Але дешеві кредити все-таки мають свою позитивну спрямованість, тому що зараз ми бачимо, що спроба виходу на міжнародні ринки означає прибутковість таких запозичень десь 8-9% для України. А якщо внутрішні ринки, то взагалі 16-18% при стабільному курсі», - додає Юрчишин.

«Таким чином, я думаю, що залишається консультативно-технічна співпраця, фінансову допомогу потрібно зменшувати, але це повинно відбуватися водночас з посиленням економічної спроможності країни. Україна повинна сама через свою економічну динаміку забезпечувати себе ресурсами як для розвитку, так і для сплати боргів», - резюмував співрозмовник видання.