Політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик переконаний, що референдумом можуть користатися політичні сили, які зацікавлені у федералізації України.

Про це він розповів інтернет-виданню Новости Украины — From-UA.

Коментуючи поданий президентом на розгляд Ради законопроект про всеукраїнський референдум, Кулик зазначив, що Зеленський цим самим виконує свою передвиборчу обіцянку щодо народовладдя.

«По-перше, цей законопроект він обіцяв ще під час своєї виборчої кампанії. Зеленський казав, що одним з перших його законодавчих ініціатив буде закон про народовладдя. В підсумку з великої ідеї кодексу народовладдя, який передбачав інструментарій участі громадян у формуванні політики, все зійшлося на всеукраїнському референдумі, тобто це було звуження теми, з якою президент йшов на вибори. Комітет з правової політики не підтримав ідею ухвалення великого кодексу народовладдя і сконцентрувався на питанні законопроекту про всеукраїнський референдум. Конституція України передбачає референдум, але у нас був скасований закон про всеукраїнський референдум, і у нас зараз немає законодавчої бази про проведення всеукраїнського референдуму. Це велика прогалина у законодавстві, оскільки вона звужує безпосередньо народовладдя, передбачене статтями Конституції про те, що влада належіть народові. А здійснювати пряму владу, як установчу чи якусь іншу, народ не може, оскільки немає закону, хоча Конституція його передбачає. І це була одна з причин неефективності або недієвості норм Конституції у редакції 1996 року», - пояснює він.

Політолог також зазначає, що наразі до майбутніх референдумів є чимало питань та зауважень.

«На цей момент законопроект внесений, очевидно, що він буде підданий критиці, оскільки не передбачає всіх необхідних позицій, які б задовольнили різні групи інтересів. З того, що бачив, закон прописаний на базі рекомендацій Венеційської комісії та ЄС, стандартів Європейського союзу ради Європи. Він є стандартним як для східноєвропейських країн, але тут, я думаю, основна проблема є у тому, які проблеми дійсно виносяться на референдум, як він проводиться, спрощення або ускладнення процедури ініціювання. Тому що нагадаю, що у нас раніше була дуже складана процедура проведення референдуму, навіть у тому, що проводився за часи Кучми у 2000 році. І зараз мова йде про те, що якщо цей законопроект буде ухвалено, хоча тут питання, якщо це всеукраїнський референдум, то чому немає місцевих, чому немає інших інструментів народовладдя — це друге питання», - наголошує Кулик.

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства пояснює, що законопроект про народовладдя – це дуже добре, але суспільству варто бути обачними, аби ним не скористались політичні сили, які зацікавлені у федералізації України

«В самому законопроекті про референдум буде виписано перелік, тобто з ним ще попрацюють депутати, які питання можна виносити на всеукраїнський референдум. І звідти можуть прибрати питання землі, наприклад. Як правило, не виносять на референдум питання податкового законодавства, але є питання зборів, є питання добровільного оподаткування — чому його не винести на референдум? Я думаю, що цього не буде, а буде якраз скорочення питань, які можна виносити на референдум. Це питання особливого статусу, питання адміністративної будови України, тобто ліквідація, або, навпаки створення областей і укрупнення. Це питання, пов'язані з соціальною цілісністю, з глобальним характером наділення повноважень президента чи переформатування президентсько-парламентської республіки тощо. Але я думаю, що у ВР буде достатньо гаряча дискусія по списку питань, які можна виносити на всеукраїнський референдум. Я думаю, що без бою цей законопроект не пройде. Я боюсь, щоб він не став жертвою якраз політичної кон'юнктури, оскільки багато хто з парламенту з людей, які мали би підтримати його як інструмент народовладдя, будуть боятися до нього підступитися, оскільки будуть вбачати в ньому надмірні ризики. Теоретично референдум — це добре і це народовладдя, а фактично ним можуть користатися політичні сили, які зацікавлені у федералізації України», - резюмував він.

Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале