Виктор Медведчук: Власть не смогла преодолеть политический кризис
28.10.2005 12:49
...програми на каналі НТН.

Ведучий: Скажіть, чому півроку Ви мовчали?

В.Медведчук: Ви володієте неточною інформацією. Думка, що Медведчук мовчав протягом останнього півроку не відповідає дійсності. Я особисто як голова партії 25 січня вийшов на прес-конференцію і повідомив про рішення партії перейти в опозицію. Це було через день після інавгурації президента Віктора Ющенка. І після цього активна позиція голови партії, як і всієї партії була продемонстрована в різних питаннях. Більше того, перед з'їздом були проведені партійні конференції, я відвідав близько десяти регіонів, де теж проводив прес-конференції і зустрічі, висловлюючи свою позицію, позицію партії. А народні депутати нашої фракції, я думаю, продемонстрували своє обличчя, соціал-демократичне обличчя, обличчя істинної опозиції, яка постійно не давала спокою владі всі ці місяці.

Ведучий: З приводу НАТО. Чому Ви не подавали у відставку з посади голови Адміністрації, коли вступ до НАТО був помічений в доктрині?

В.Медведчук: Військова доктрина, яка була затверджена президентом України Леонідом Кучмою, не передбачала вступу України до НАТО. Мова лише йшла про співробітництво з НАТО в рамках тих домовленостей (в тому числі – міжнародних), які існували на той момент... На етапі підготовки в проекті доктрини дійсно містилися такі вислови. Але після засідання Ради Національної безпеки і оборони, після обговорення всіх цих питань в указ президента, яким була затверджена військова доктрина, цієї позиції (вступу до НАТО – Ред.) внесено не було, окрім співробітництва з НАТО.

Саме з такою позицією делегація, яку очолював президент Кучма, і поїхала на самміт НАТО в Стамбул. Тому є перекручування фактів, а є реальність цих фактів. Я сьогодні наполягаю як людина, яка мала до цього відношення, що було саме таким чином: у військовій доктрині не було про входження або підготовку до отримання повноправного членства в НАТО. І такою була позиція президента Кучми, такою була позиція керівництва держави. А моя особиста позиція послідовна з тих пір, як я прийшов до великої політики.

Ведучий: Парламент підтримає Вашу ідею щодо референдуму?

В.Медведчук: Нема потреби підтримувати парламентом ідею про референдум. У нас президент не тільки має право, але й зобов'язаний, згідно з Конституцією, проголосити всеукраїнський референдум, якщо не менше трьох мільйонів зібраних підписів від громадян України буде зібрано. Якщо він не буде цього робити, то це буде порушення Конституції з боку президента України. Для цього є судові інстанції, є суд. Ми люди принципові – я маю на увазі і нашу партію, і себе особисто. Якщо ми взялися за цю справу, ми обов'язково доведемо її до кінця. Референдум ми разом із іншими політичними силами та громадськими організаціями організувати зможемо, і, я впевнений, що він відбудеться, саме з цих питань, які і визначають подальшу долю України.

Ведучий: З приводу НАТО. Тут "Українська правда" перевіряла, що, де і як.

В.Медведчук: Я хотів би додати, тому що моя точка зору є превалюючою в цьому питанні: на етапі підготовки це дійсно мало місце, але на етапі затвердження цього не було.

Ведучий: Те саме казали коли ви керували: був кабінет міністрів і був подвійний уряд.

В.Медведчук: Погодьтесь, що коли говорили про адміністрацію Президента як подвійний уряд, то це авторитет того органу, яким я керував. А коли говорять, що на базі однієї адміністрації створили дві, а замість одного кабміну в Україні почало діяти чомусь три – то це вже інша справа.

Ведучий: Чому, коли були президентські вибори, у затриманому самоскиді були вивезені з Адміністрації документи?

В.Медведчук: Цього ніколи не було. Якщо мені хтось надасть на сьогоднішній день підтвердження того, що виборчі документи могли мати місце в Адміністрації Президента, тоді ми на цю тему поговоримо. Більше того, ніколи, ні при яких обставинах, ніякі виборчі документи не могли знаходитися в жодному з кабінетів Адміністрації Президента. Зверніть увагу, я зараз про це говорю, не як голова Адміністрації, що в моєму кабінеті не було, я кажу: в жодному кабінеті Адміністрації Президента за часів, коли я її очолював, ніяких виборчих документів не було і не могло бути. Це дешева піар-акція, яка була розрахована на тих людей, які побачать самосвал з якимось може документами, які приїхали невідомо звідки. Між іншим як ви пам'ятаєте, а я пам'ятаю, навіть ті ЗМІ намагалися фотографувати або друкувати все те що було по змісту абсолютно не зрозуміло. Більше того, воно і не могло бути зрозуміло, бо це дешева пір-акція, яка влаштовувалася політичнимим силами, які намагалися захопити владу. І вони її захопили.

Ведучий: Ви мали доступ до транзитного сервера?

В.Медведчук
: Якщо ви маєте на увазі той жарт, який називають "транзитний сервер"...Відносно виборів я вам скажу так: коли його знайдуть, ми з вами подивимось...

Ведучий: Його вже знайшли, вже йде слідство.

В.Медведчук: Ні, це вам так здається. Це вам так здається тому що слідство йде по багатьом справам. Ми з вами поговоримо тоді, коли цей сервер, транзитний, як ви кажете, якщо це має відношення до виборчої кампанії, не просто знайдуть, а встановлять, що він мав місце взагалі, і що з ним хтось щось робив. Не Адміністрація Президента, не Медведчук, а, взагалі, хтось, щось робив. Коли буде судове рішення, вирок суду, який вступе в законну силу. А поки про те, що знаходить слідство, у нас інформації дуже багато. Поживемо, побачимо. Але ні я, ні мої співробітники ні до якого транзитного серверу, який би якимось чином впливав на підрахунки голосів, відношення не мали і не могли мати.

Ведучий: А Ківалов мав?

В.Медведчук: Ви знаєте, я не працював у Центральній виборчій комісії. Більше того, якщо вже мова йде про Ківалова і про Центральну виборчу комісію, я хочу сказати, що транзитний сервер або ще якийсь сервер (я не є фахівцем в такій техніці), якби він навіть і був, то результати і підрахунки голосів у нас визначаються протоколами з так званими мокрими печатками і з підписами. Підписами не тільки членів комісії, які були від одного кандидата, а від усіх кандидатів. Все інше абсолютно не має ніякого значення ні для підрахунку, ні для результатів, ні для кримінальних справ.

Ведучий: У вас на допитах питали про фальсифікацію? Взагалі ця тема була піднята?

В.Медведчук: Ні, про це зі мною не говорили. Але ви знаєте відому заяву секретаря Рибачука, який в тому числі і мене звинувачував наче в якихось таємних переговорах щодо якихось підрахунків, як він важає, голосів. Це, на його висновок, мало відношення до фальсифікації на виборах. Хочу сказати, що я це все спростував через суд. І є рішення Печерського суду, яке повністью знімає з мене всі ті натяки, у тому числі – натяки пана Рибачука.

Ведучий: Нагадаєте, Пауль, кримінальний авторитет на прізвисько Чалий, – він залишається членом СДПУ (О)?

В.Медведчук: Пан Чалий, який зараз притягується до кримінальної відповідальності, ніколи не був членом нашої партії.

Ведучий: А він був радником пана Різака?

В.Медведчук: Про це мені не відомо нічого.

Ведучий: Просто тут є така інформація що він був радником Різака. Хотів вас спитати: чи не могли ви порадити тоді Різакові не визначати таких радників?

В.Медведчук: Ви думаєте що це рівень глави адміністрації Президента України – радити губернатору мати тих чи інших радників?

Ведучий: Це рівень голови партії.

В.Медведчук: Безумовно, але не визначати радників, навіть якщо мова йде не про губернатора, а просто секретаря.

Ведучий: Припустимо, є інформація яка так чи інакше...

В.Медведчук: Ви знаєте, якщо мова іде про секретаря обкому... Є радники, які, скажімо так, не гідні того щоб бути радниками. Я би порадив позбавитися таких радників, але в мене такої інформації не було. На відміну від представників нової влади, коли ми говоримо про того чи іншого громадянина, ми не можемо його записувати в злочинці. Є такий принцип – призункція невиновності. Будь ласка, коли ця людина буде визначена злочинцем – тоді можна говорити про Різака, про секретаря обкому і про всіх інших. Сьогодні, мені здається, про це говорити не слід.

Ведучий: Ну слідство є, тому і питаю.

В.Медведчук: Да, йде слідство. Але я не володію інформацією, тому так і відповідаю.

Ведучий: Чому, на Вашу думку, закрили справу проти Порошенка?

В.Медведчук: Я вірю Порошенку, що на нього могли політично тиснути, тому що в умовах, в яких ми сьогодні живемо, а ми живемо в умовах політичних репресій, систематичних і масових порушень прав людини, все могло бути, в тому числі, і по відношенню до Петра Порошенка. З лютого наша партія говорить про політичні репресії. Порошенко не вірив весь цей час, а зараз наступив момент, коли, мабуть, і він у це повірив. Повірив, що політично на нього могли тиснути. Хто? Мабуть, його друзі і соратники по тій політичній команді, разом з якою він прийшов до влади.

Ведучий: Тимошенко?

В.Медведчук: Я ж не знаю, Тимошенко, Зінченко чи хтось інший, але це люди з тієї команди, яка при владі. Як Ви думаєте, могли політично тиснути Медведчук чи Шуфрич? Мабуть, ні, вони не мали на це права. Ми на нього тиснули політично, але в іншому аспекті, щоб він не порушував Конституцію. Тому що президент порушив Конституцію, дав йому повноважень більше ніж нею передбачено. І саме з цього приводу ми звернулися до Конституційного суду, і нам дуже приємно що В. Ющенко як президент визнав свою помилку, відмінив цей указ і зменшив ті повноваження, які були надані Порошенко – секретарю РНБО.

Ведучий: Чи можливе об'єднання знову НСНУ і БЮТ?

В.Медведчук: Мене як представника опозиції дуже мало цікавить, об'єднаються вони чи ні. У соціал-демократів об'єднаних в Україні ворогів нема, є тільки політичні опоненти. Так от, нас дуже мало цікавить – об'єднаються вони, чи ні Навіть, якщо вони не об'єднаються, то для нас це – представники помаранчевої команди, які прийшли до влади, і які сьогодні представляють цю владу. Це не залежно від того, підуть вони окремо паралельними шляхами чи одним загоном. Для нас це одне і теж. Я думаю, що для людей теж.

Ведучий: Ви домовилися з Вітренко про спільні дії?

В.Медведчук: Ви знаєте, я вам хочу сказати, що ми домовляємось із різними політичними силами про спільні дії там, де це відповідає ідеології соціал-демократів. Поведінка нашої фракції в парламенті, наших народних депутатів залежить від того, наскільки це відповідає ідеології соціал-демократів. Ми твердо стоїмо на своїх позиціях, і якщо нас в цьому підтримають – ми готові будувати партнерські політичні стосунки. Але, ми не можемо вважати сьогодні прогресивних соціалістів нашими політичними партнерами, вони можуть бути такими лише в окремих діях.

Ведучий: Хто ваші політичні партнери на виборах?

В.Медведчук: Ті політичні сили, які будуть підримувати наші дії. Що торкається безпосередньо виборчого процесу, то партія в найближчий час скаже своє слово: чи партія йде самостійно, чи буде блокуватися. Можу сказати, що починаючи з січня місяця наша партія працює над тим, щоб ще раз підтверити свій статус як достатньої політичної сили, яка може виборювати право представляти виборців в парламенті самостійно. Ми це робили в 1998, в 2002 році. Хотів би нагадати, що наша партія одна з двох в Україні, яка двічі з того моменту, коли проводяться вибори по партійним спискам, проходила самостійно. Це ми і комуністи. Тому що соціалісти в 1998 році проходили, як ви пам'ятаєте, в блоці з селянською партією.

Ведучий: Будуть давати землю в історичному районі, практично 5000 тис кв.м 72-річній підприємці М.Шуфрич.

В.Медведчук: Я не знаю про цю інформацію, але я знаю Н.Шуфрича, я знаю його родину і я знаю його матір, яка виховала з нього дійсно реального політика, людину з честю і совістью. Якщо є така інформація, її по-перше треба перевірити, а по-друге я хочу сказати, що мабуть не той час сьогодні для того, щоб Н.І.Шуфрич займався якоюсь землею, в тому числі для бізнесу. Мені здається що це не так, або не зовсім так як це викладається в цій інформації. А от в совість Шуфрича я вірю.

Ведучий: Пан Шуфрич підтвердив, що це абсолютна правда. Тільки сказав що довгий час вони орендували цю землю і тепер це урочище вони хочуть викупити з метою якихось робіт.

В.Медведчук: Бачите, значить все-таки не так, як там була інформація, яка надійшла від Вас зараз. Вони орендували та хочуть викупити. Якщо це суперечить закону – то цю землю ніхто не виділить, якщо це не суперечить закону – то чому її не може бути виділено для бізнесу?

Ведучий: Ну наскільки це логічно, що 72-річна бабуся займається великим бізнесом? За законом наші депутати не мають відношення до бізнесу.

В.Медведчук: Ви знаєте, я міг би виправдовуватися за свого колегу, за людину яку я знаю, поважаю, але давайте не будемо шукати тут сенсацію. Вийдемо з нормальних умов: а якщо б вона не була матір'ю відомого політика Шуфрича – ви б на це звернули увагу? Ні.

Ведучий: В тому і справа, що коли звичайна людина переписує на свою бабусю – це нормально, вона розподіляє сплату податків, а коли політик...

В.Медведчук: А що, Нестор Романович не платив податки, а матір Шуфрича платить податки? Чи навпаки? Яке це має значення, в нас всі громадяни рівні перед законом, і якщо треба сплачувати податки – їх треба платити всім. Я думаю, питання не в цьому. Питання в пошуку сенсації. Не треба її шукати там де її нема.

Ведучий: Чи приїде пан Путін до України?

В.Медведчук: Я не знаю, чи приїде Володимир Володимирович Путін до України, якщо він намічений. А такий візит потрібен Україні.

Щодо подолання кризи, то це більше мрії влади, тому що криза не подолана. Політична криза продовжується. Сьогодні в державі, можна твердо сказати, існує системна криза української державності, і я в цьому впевнений. Більше того, якби криза була подолана, то сьогодні у парламенті була б підтримка і у президента, і у прем'єра. Такої підтримки нема. І останні дії, останні голосування про це яскраво свідчать. Тому кризу нам треба долати, з Росією треба дружити, і зробити все необхідне, щоб Путін до України прибув. Це в інтересах України.