Гремучая смесь
15.04.2008 09:00
...взволнован этим.

(далее приводим текст на языке оригинала - From-UA)

Полюванням на відьом назвала Юлія Тимошенко відкритий лист Віктора Ющенка до неї, який з'явився на сайті Президента минулого тижня. У досить емоційному зверненні глава держави звинуватив прем'єра у співпраці з ідеологом пізнього кучмізму Віктором Медведчуком. Як підтвердження цьому Ющенко навів прізвища чотирьох урядовців, які працюють з Тимошенко і які до 2004 року відігравали далеко не останню роль у політичних і чиновницьких структурах держави.

Сам Медведчук вважає лист Президента порушенням його прав і готує з цього приводу подання до Генпрокуратури. А його соратники стверджують, що незабаром колишній голова Адміністрації Кучми, який до того ж має за кумів російського президента Володимира Путіна і дружину Дмитра Медведєва, знову почне активну політичну діяльність.

НЕ ЧЕКАЛИ?

«Я знаю, що Віктор Медведчук зараз серйозно готується повернутися в активну політику, - розповідає «Новинареві» Леонід Кравчук, «перший номер» СДПУ(о). - Він вибирає час, союзників. І своїм листом Віктор Ющенко його лише активно до цього штовхає». Секретаріат Президента нарахував у лавах Тимошенко чотирьох «ворогів»: Тараса Козака, заступника голови Державної митної служби, Олександра Паршина, першого заступника голови Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Олексія Іщенка, першого заступника міністра регіонального розвитку та будівництва, і Олександра Задорожнього, радника прем'єр-міністра з правових питань.

Саме призначення Задорожнього переповнило чашу терпіння Президента. «Він (Задорожній) фактично нав'язував народним депутатам волю Віктора Медведчука, зокрема, під час спроб провести так звану політичну реформу і забезпечити передачу влади в країні за сценарієм СДПУ(о)», - йдеться в листі Віктора Ющенка.

Однак у Секретаріаті побоюються більшого - прямого тандему Тимошенко і Медведчука. Сама прем'єр відкрито заявила про можливість такої співпраці наприкінці березня в ефірі одного з телеканалів. Тоді вона сказала, що готова подати Медведчуку руку, якби той зміг організувати вигідну для України газову угоду з Росією.

«У Медведчука чудові стосунки з Дмитром Медведєвим і Володимиром Путіним, — зазначає «Новинареві» Леонід Кравчук. - Дружина Дмитра Медведєва Світлана разом з Володимиром Путіним хрестили молодшу доньку Віктора Медведчука Дашу. Звісно, він не може сам підписати якоїсь газової угоди, але переконати в чомусь, знайти необхідні аргументи і канали, щоб покращити умови для України, - може».

Кравчук підтверджує, що останні газові переговори Тимошенко з російською стороною проходили не без допомоги Медведчука. Навіть більше, Леонід Кравчук прогнозує, що на наступних президентських виборах соціал-демократи скоріше підтримають лідерку БЮТу, ніж чинного главу держави. «Ми точно не будемо голосувати за націонал-патріотів», - додає екс-президент.

КРИК ДУШІ

Найбільше в Секретаріаті Президента побоюються, що плідна співпраця Юлії Тимошенко з Віктором Медведчуком може зруйнувати демократичну коаліцію. «В принципі, вона вже зруйнована, - каже радник голови СП Віктора Балоги, політолог Вадим Карасьов. - Ця коаліція ще трохи тримається у парламенті, але й там вона вже практично не діє. Замість того щоб працювати з коаліційною радою і коаліційними радниками, Тимошенко більше цікавлять поради ставлеників Медведчука».

За словами Карасьова, формальна коаліція вже тривалий час є прикриттям для некоаліційних рішень Юлії Тимошенко. На вимогу Президента позбутися чужих у парламенті прем'єр сказала своє категоричне «ні», навіть не намагаючись загладити ситуацію, як робила це досі.

«Я вже багато часу не чую ніяких зауважень до уряду з боку Секретаріату Президента, - заявила Тимошенко. - Я як прем'єр відповідаю за результат і підбираю команду, яка цей результат здатна дати».

І відповідь з Банкової знову не змусила на себе чекати. Практично відразу ж голова Секретаріату Віктор Балога на заяви Юлії Тимошенко сказав, що прем'єр-міністр повинна реагувати на лист Президента не словесними випадами, а діями. «Керівник держави - це не та фігура, до якої можна застосовувати лексичні звороти і стилістику сварки, - заочно вичитував Балога прем'єра. - До того ж Тимошенко ніким не подаровано права на виняткову і остаточну істину, хоча її риторика безапеляційності наштовхує на думку, що таке право вона надала собі сама».

У Секретаріаті Президента переконані, що є формальний кадровий склад уряду, а є й неформальний. І, власне, цей неформальний сьогодні формує урядову політику. За словами Вадима Карасьова, саме завдяки зусиллям Віктора Медведчука і Олександра Задорожнього Сюзанна Станік, хоч і не надовго, але змогла повернутися до Конституційного Суду. «Всіма справами по Станік і рішенням Конституційного Суду займаються Задорожній з Медведчуком. Здебільшого команда Медведчука працює з суддівським корпусом, а це достатньо потужний ресурс. Відповідно - це дуже серйозний тандем, який несе досить багато загроз політичним конкурентам Тимошенко», - зауважує він.

У Секретаріаті переконані, що тандем Тимошенко - Медведчук нічого, крім інтриг, країні не принесе. А основна його загроза - що все робиться в тіні та за зачиненими дверима. «Можна бути радником, але впливати на політичні рішення. Або граймо за правилами коаліції і будьмо коаліційними соратниками, або ж відкрито говорімо, що в нас є інші політичні соратники, які стояли по інший бік барикад під час помаранчевої революції», - додає радник Балоги.

Останніми днями у парламенті з ініціативи БЮТу та Партії регіонів було створено Тимчасову спеціальну слідчу комісію Верховної Ради щодо напрацю-вання змін до Конституції. Експерти переконані, що справжня ініціатива йде не з парламенту, а з Кабінету Міністрів від радника Юлії Тимошенко з юридичних питань Олександра Задорожнього, який уже брав активну участь у розробці конституційної реформи в 2004 році, разом з Віктором Медведчуком та іншими соціал-демократами.

СДПУ(о) - ЩЕ СИЛА

В оточенні Віктора Медведчука теж рішуче відгукнулися на заяви Банкової. «Віктор Медведчук на лист Президента відреагував спокійно. Щоправда, свою відповідь він йому дасть пізніше. Я знаю, що він обов'язково звернеться до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ніни Карпачової, - переповідає «Новинареві» одну зі своїх недавніх розмов з Медведчуком Леонід Кравчук. - Лист Президента показує, що його Секретаріат не просто втручається у кадрову політику уряду, а змушує прем'єр-міністра здійснювати люстрацію по відношенню до людей, які мають свої політичні вподобання, відмінні від його».

Також готується відкритий лист до Президента від імені героїв України, відомих громадських діячів, авторитетних людей, які занепокоєні реакцією Ющенка на колишніх соратників Медведчука.

Окрім того, Віктор Медведчук має намір звернутися й до Генеральної прокуратури. «Своїм листом Віктор Ющенко і Віктор Балога порушили Кримінальний кодекс України. І якщо притягнення до відповідальності Президента - питання надто складне, то Балога цілком може понести відповідальність за порушення прав людей і за підбурювання до незаконного звільнення», - заявляє «Новинареві» колишній есдек, а нині член Партії регіонів Нестор Шуфрич. Він не заперечує, що досі підтримує тісний зв'язок з Віктором Медведчуком.

Те, що Віктор Медведчук знову став вагомою політичною фігурою в країні, не приховує вже ніхто. Та коли він вийде з тіні, поки що невідомо. «Не можна сказати, що Віктор Медведчук зовсім відійшов від політичної діяльності. Він пильно стежить за політичними процесами, які відбуваються. Організовує впливовим людям зустрічі в Москві, має серйозні виходи на високопосадовців Кремля і дає юридичні консультації кому потрібно, - коротко окреслює діяльність Медведчука за останні роки Леонід Кравчук. - Він не ділить нинішніх політиків на своїх і чужих. Якщо до нього звернеться Янукович - він дасть йому консультацію, звернеться Тимошенко - їй. Навіть якщо Ющенко звернеться - і його проконсультує».

Перший президент вважає, що Віктор Ющенко мав би поводитися більш стримано і не показувати своєї неприязні до екс-лідера СДПУ(о) відкрито: «Якщо Ющенко не імпонує Медведчуку, то принаймні Президент мав би промовчати. Ніхто не просить, аби він запрошував його на чай. Але не заважай людині працювати на Україну», - резюмує Леонід Кравчук.

За його словами, повернення Віктора Медведчука у велику політику не за горами. Вже зараз чимало колишніх есде-ків зібралося не лише в уряді Юлії Тимошенко, а й у її фракції в парламенті. Зокрема, з Віктором Медведчуком пов'язують кількох нинішніх нардепів з БЮТу. Один з них — Віктор Лозинський, який до обрання в парламент був головою ревізійної комісії ЗАТ «Голованівський хліб», а також генеральним директором сільськогосподарського товариства «Манжура». 2006 року Лозинський був уповноваженим Партії регіонів на одному з округів Кіровоградської області. У кулуарах ВР подейкують, що 96-те місце в списку БЮТу йому забезпечив саме Віктор Медведчук.

З колишнім керівником Адміністрації Кучми пов'язують також нинішнього депутата-«б'ютівця» Володимира Пилипенка. У виборчих документах той значиться як адвокат Адвокатського об'єднання «Корпоративні технології». Одним із засновників цієї фірми є Сергій Петрашко, юрист Віктора Медведчука.

Проте більшість колишніх есдеків сьогодні представляють так звану групу Богдана Губського. За деякими даними, між Віктором Медведчуком і колишнім членом СДПУ(о), а нині депутатом від БЮТу Губським досі є спільні бізнесові інтереси. Кажуть, останній є співзасновником міжнародної адвокатської компанії лідера соціал-демократів «БІ. АЙ. ЕМ».

Тому команді Президента справді є чого боятися. Принаймні якщо вона ще збирається готувати Віктора Ющенка до другої президентської каденції.
Анастасия Щербина
«Новинар»