Почнемо платити за холодні батареї: що Україна наобіцяла МВФ
05.04.2018 01:22

Щоб отримати чергову фінансову підтримку від Міжнародного валютного фонду, Україні необхідно виконати чималий список вимог, одна з яких — введення абонентських плат на газ і опалення.

Оновлену версію меморандуму з Фондом президент, глава Нацбанку і Мінфіну підписали ще в 2017 році, але попри це абонплати до останнього залишалися лише обіцянками. За фактом її ввели в минулому році, однак після того, як нововведення розкритикували Президент і Кабінет міністрів, Нацкомісія вирішила тимчасово «заморозити» проект. І це незважаючи на те, що в комісії заявляють, що питання вирішене давно і остаточно.

У прийнятому законі про газовий ринок є відповідне положення, тому абонплату в Україні доведеться прийняти рано чи пізно. В діючому тарифі витрати на транспортування і розподіл (в кінцевій ціні на газ це всього лише 13%) розподілені відразу, українці платять в прив’язці від обсягу споживання.

Наприклад, згідно з підрахунками НКРЕКУ, в кожному кубі закладені 87,9 коп. на транспортування і розподіл. Якщо витратити 10 кубів, то 8,7 грн з оплаченої суми піде на оплату транспортування і розподіл. Якщо ж не користуватися газом, то і платити не доведеться. У МВФ вважають, що українці повинні платити за саму можливість користуватися блакитним паливом.

У меморандумі з Міжнародним фондом України пообіцяла змінити методику і прив’язати транспортування і розподіл до потужності лічильника. Чим більше газу він здатен пропустити, тим більше доведеться платити. Причому т.зв. абонентську плату нараховуватимуть, навіть якщо взагалі не користуватися блакитним паливом. Розмір плати може становити близько 80-100 грн на місяць (залежно від регіону і лічильника). За таким же принципом планують ввести і абонплату на опалення. Причому абонентська частина на опалення буде нараховуватися круглий рік.