Зеленський, Байден
06.09.2021 09:36

Україні дали зрозуміти, що вона може розраховувати на підтримку Вашингтона в різних сферах. Але натякнули: потрібно більше працювати. Ніхто за нас не робитиме реформ, не буде боротися з корупцією і не зміцнюватиме обороноздатність країни.

Невдалий час для зустрічі

Візит Зеленського до США відбувався не в зовсім слушний момент. Здається, ніби якісь вищі сили постійно заважали зустрічі Зеленського і Байдена. А може американці спочатку хотіли послати сигнал українському гаранту, який за часів президентства Трампа волею випадку зумів неабияк збурити американський політикум.

Зеленський, Трамп
25 вересня 2019 року, зустріч Володимира Зеленського та Дональда Трампа у Нью-Йорку

Спочатку у Зеленського хотіли організувати зустріч з Джо Байденом ще до 16 червня - дати зустрічі президентів США та Росії. Але не сталося. Тоді в Офісі Президента намітили іншу дату - липень. Однак, і в цьому місяці зустрічі не відбулося. Після цього в Зеленського почали розраховувати, що Байден знайде час на зустріч до 24 серпня. Однак, і ці сподівання були марними. Врешті адміністрація Джо Байдена погодилася прийняти Володимира Зеленського наприкінці серпня. Спочатку мова йшла про 30 число. Потім дату змістили на останній день літа. У підсумку ж зустріч відбулася аж 1 вересня.

Постійні перенесення дат - неприємний сигнал для української влади. Але не потрібно забувати й про інше. Візит Зеленського до США збігся з серйозними викликами для Джо Байдена. Події в Афганістані спричинили шквал критики американського президента всередині Америки. Рейтинг підтримки Байдена серйозно похитнувся і впав до 47%. Його дії з виведення військ з Афганістану не підтримує більше 60% опитаних. Залунали голоси про можливий імпічмент. Внутрішня ситуація в США теж складна через посилення пандемії коронавірусу, ріст цін та міграційну кризу. Те, що американці таки погодилися на зустріч – хороша ознака, який свідчить про елементи стратегічного глобального мислення.

Краще, ніж очікувалося

Якщо коротко говорити про підсумки візиту Зеленського до Байдена, то можна сказати: краще, ніж очікувалося. Перед візитом в Україні лунало багато скептичних думок щодо того як приймуть Зеленського у США. Дехто взагалі висловлював побоювання, що Україні спробують нав’язати небезпечну формулу Штанймаєра. Будуть тиснути на необхідність надання особливого статусу ДНР і ЛНР і його закріплення в Конституції. Натякатимуть на потребу піти на поступки Кремлю в інших питаннях. Звинуватять у тому, що провалені реформи всередині країни. Цього всього не сталося. Зради точно не відбулося. Навпаки, було продемонстровано позитивні сигнали підтримки і наміри розвивати стратегічне співробітництво з довгостроковими цілями.

Коротко окреслимо основні результати візиту Зеленського до США та підписані документи і досягнуті домовленості.

Зеленський Байден

Володимр Зеленський та Джо Байден. Фото УП

Сторони опублікували спільну заяву щодо майбутнього стратегічного партнерства України та Сполучених Штатів Америки. У документі підкреслюється, що зв’язки між Києвом і Вашингтоном є міцнішими, ніж будь-коли. США та Україна разом працюють над глобальними викликами. А відносними між двома країнами є фундаментом для безпеки в усьому регіоні. У заяві наголошується: «Успіх України має центральне значення для глобальної боротьби між демократією та автократією».

Байден і Зеленський домовилися активізувати роботу Комісії стратегічного партнерства, яка буде переорієнтована на подолання викликів 21-го століття. Для цього міністр закордонних справ України та Державний секретар США восени мають затвердити нову Хартію про стратегічне партнерство. Вашингтон також висловив підтримку Кримській платформі.

США обіцяють працювати над притягненням Росії до відповідальності за агресію і ніколи не визнають анексії Криму. Сторони домовилися поглибити співпрацю у оборонній сфері. У рамках цього Україна отримає новий пакет військової допомоги на 60 млн доларів, включаючи системи «Джавелін». Америка також висловила підтримку реформуванню СБУ.

Окремим пунктом відзначено необхідність боротьби з корупцією, реформи судової системи. Для просування реформ у сфері зміцнення демократичних інститутів, прав людини та забезпечення справедливість цього року Україна отримає від США 463 млн доларів.

Хороші новини є для оборонного сектору України. "Укроборонпром" уклав три угоди про співробітництво з американськими партнерами на 2,5 млрд доларів щодо спільних розробок, постачання продукції та створення нових виробничих потужностей. Серед підписантів такі відомі корпорації як Lockheed Martin, Harris Global Communications Inc, GLOBAL ORDNANCE. Точні деталі домовленостей ще невідомі. Але вони можуть посприяти створенню нових робочих високотехнологічних місць в Україні.

Зеленський

Фото president.gov.ua

У США Володимир Зеленський презентував перед представниками американських аналітичних центрів та журналістами План трансформації України загальною вартістю 277 млрд доларів. За словами гаранта, Україна майбутнього має перетворитися у "безпековий форпост, цифровий, інфраструктурний та аграрний хаб". У План закладено 80 проєктів, які передбачають фінансування коштом державного бюджету України, а також залучення програм міжнародної допомоги, кредитів, інвестицій.

Крім того, Зеленський провів зустріч з директором НАСА Біллом Нельсоном. Сторони обговорили проєкти, в яких Україна може взяти участь як космічна держава. Хоча якоїсь конкретики наразі немає.

В економічній площині важливим результатом візиту стало підписання меморандуму між "Енергоатом" і Westinghouse Electric про будівництво п'яти атомних блоків для АЕС в Україні на суму 30 млрд доларів. Для України це важливо з огляду на її енергетичну безпеку та застарілість діючих блоків атомних електростанцій.

Україна та Сполучені Штати мають намір посилити співпрацю в енергетичній сфері та сприяти переходу на альтернативні джерела енергії. «Північний потік-2» названо загрозою європейської енергетичної безпеки. Тому США будуть докладати зусиль з метою збереження транзитної ролі України, а також недопущення використання Кремлем енергетики як геополітичної зброї. За словами Зеленського, президент США Джозеф Байден під час зустрічі заявив, що особисто гарантує санкції на російський «Північний потік-2» у разі загрози для України через порушення з боку РФ та інших сторін.

Америка позитивно ставиться до вступу України у НАТО, але для цього ми маємо зробити певну роботу удома.

Також Україна отримає від США гуманітарну допомогу у вигляді ліків від коронавірусу вартістю майже 20 млн доларів.

І, наостанок. Хорошим знаком є те, що Джо Байден пообіцяв відвідати Україну. Коли відбудеться візит – невідомо. Але якщо він матиме місце, це точно сприятиме посиленню співпраці між двома країнами. Бо просто так американські президенти не їздять у закордонні турне.

Багато слів, менше діла

Зеленський

Фото УНІАН

Звісно, не все насправді виглядає так ідеально як нам того хотілося б. Основне побажання зводиться до більшої чіткості та конкретики. Одна справа – хороші декларації, заяви та меморандуми, інша – конкретні механізми їх втілення. І розмитість частини пунктів.

З одного боку, США засудили будівництво «Північного потоку-2» і пообіцяли захищати енергетичну безпеку України. З іншого, формулювання надто абстрактні. Невідомо, які саме дії Кремля мають бути підставою для запровадження санкцій з боку Вашингтону. У спільній заяві також не міститься чіткого визнання підтримки вступу України до НАТО та надання їй Плану дій щодо членства. Мовляв, ви робіть свій вибір самі. Ми ж не проти.

Амбітний План трансформації вартістю у 277 млрд доларів чудово звучить. Але незрозуміло на якому фундаменті він базується. Що мав на увазі Зеленський, коли говорив про цю ініціативу? Звідки Україна візьме ці гроші? Державний бюджет з такими цифрами не справиться. На якій підставі іноземні донори даватимуть фінанси і під які проєкти – теж неясно.

Добре, що сторони домовилися про поглиблення співпраці у оборонному секторі. Але військова допомога на 60 млн доларів і додаткові «Джавеліни» - досить скромний результат. Україні не завадили б системи сучасної протиповітряної оборони. Ракеті комплекси. Чи інші види серйозного летального озброєння. Про нього у спільній заяві не сказано ні слова.

Добре, що американці згадали про Кримську платформу. Погано, що не дали відповіді на питання чи будуть вони залучені у переговорний процес по Донбасу.

Остаточна результативність візиту Зеленського до США стане відома лише через певний проміжок часу. Коли заяви і домовленості перетворяться в конкретні проєкти, фінанси, інвестиції, засоби оборони та реформи. Потенціал від нинішнього вояжу до Америки точно є. Інше питання – як ним скористається Україна і її влада.